مقالات وب سایت

آموزش رایگان چگونگی طراحی سایت حرفه ای ( ویرایش ۹۸ )

در این مقاله به بررسی عوامل موثر در طراحی سایت حرفه ای خواهیم پرداخت که با بکار بستن آن ها می توان سایت حرفه ای و مناسب کسب و کارتان را داشته باشید.

امروزه با پیشرفت روز افزون دنیای الکترونیک و گسترش اینترنت در میان اکثر اقشار جامعه طراحی سایت حرفه ای از جمله الزامات اولیه برای شروع یک کسب و کار حرفه ای و به روز بوده تا بتوان بهترین امکانات را به کاربران خود ارائه کرد. هر چقدر طراحی سایت حرفه ای باشد موجب جذب بیشتر افراد و بالا رفتن اعتبار کاری شما خواهد شد و در ادامه خواهید توانست با کمترین تغییرات خود را بروز نگه داشته و خدمات مد نظرتان را به بهترین شکل ارائه دهید.

داشتن تنها یک سایت برای رسیدن به اهداف و رونق کسب و کارتان کافی نیست!

سایت شما باید طراحی مناسب و حرفه ای داشته باشد و براساس نیازهای شما برای رونق کسب و کارتان بهینه شده باشد تا بتواند شما را در راه رسیدن به اهدافتان یاری کند. شاید با خواندن این مطلب تا به اینجا این سوال در ذهنتان بوجود آمده باشد که خصوصیات یک سایت خوب و حرفه ای چیست؟

یک طراح سایت باید دقت کند که  سایت از نظر سرعت لود شدن، سادگی ، سئو، گرافیک، نرخ تبدیل، مقیاس پذیری ، کاربرپسند بودن و امنیت  مناسب باشد تا بتوان آن سایت را حرفه ای به شمار آورد. مجموعه ی موارد گفته شده دست به دست هم داده تا طراحی سایت حرفه ای به نظر آید و در صورت نادیده گرفتن هر کدام ، سایت جذابیت خود را برای کاربرانش از دست داده و نمی تواند تاثیر مناسبی در درآمدزایی شما داشته باشد. در وهله ی اول باید طراحی سایت را به عنوان یک سرمایه گذاری ببینیم زیرا هر چقدر سایت حرفه ای باشد در رونق کسب و کار ما تاثیر مثبت خواهد داشت و نه تنها باعث برگشت سرمایه شده بلکه سود آوری خوبی هم خواهد داشت.

از مهمترین خصوصیات طراحی سایت حرفه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

عنوان سایت - طراحی سایت حرفه ای

تاثیر عنوان و دامنه در طراحی سایت حرفه ای

در طراحی سایت حرفه ای اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد نام دامنه ای است که خریداری می کنید. حتی الامکان باید نامی را برگزینید که ارتباط مستقیم با نام شرکت یا کسب و کارتان داشته و از انتخاب نام های عجیب غریب و نامرتبط با کسب و کارتان خودداری کنید. برای انتخاب دامنه حتما از دوستان و افراد باتجربه در این زمینه مشورت بگیرید . در صورت طولانی بودن نام شرکت یا کسب و کارتان می توانید از کلمات مخفف که شامل حروف ابتدایی نام شرکت شما است استفاده کنید . سعی کنید نام دامنه کوتاه باشد تا کاربران آن را به راحتی در ذهن خود بسپارند و همچنین از پسوند های انتهایی مناسب استفاده کنید.

بعد از انتخاب دامنه مناسب با کسب و کارتان بهتر است به دنبال یافتن عنوانی مناسب برای سایتتان باشید زیرا عنوان سایت در ادامه تاثیر مستقیمی بر روی سئوی سایت شما داشته و موتورهای جستجوگر گوگل از آن به عنوان شناسه ی سایت شما استفاده می کنند. لذا بهتر است عنوان سایتتان مناسب و در برگیرنده کسب و کارتان باشد.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که اهمیت این موضوع نباید باعث شود که در این مرحله گیر کنید و روزها درگیر انتخاب نام و برند تجاری خود بمانید.

گرافیک سایت در طراحی سایت حرفه ای

تاثیر گرافیک سایت در افزایش رتبه سایت

گرافیک و ظاهر سایت نیز از موارد کلیدی در طراحی سایت حرفه ای است که به طور مستقیم می تواند باعث جذب کاربر شود. هرچقدر سایت شما به لحاظ کد نویسی و برنامه نویسی عالی باشد نیاز به یک قالب عالی هم دارید که استفاده از فضاهای اهرمی ، تایپوگرافی، تصاویر و رنگ های بهینه و چیدمان و استفاده از عناصر جذاب در مکان مناسب می تواند به بهتر شدن گرافیک سایت منتهی شود.

برای داشتن گرافیکی مناسب باید عوامل ظاهری مناسب و کافی در سایت وجود داشته باشد . یک طراح و گرافیست سایت باید با نرم افزار های فوتوشاپ و کرل آشنایی کامل داشته باشد. درصورت آشنا نبودن با این دو نرم افزار ، برای داشتن سایتی با گرافیک مناسب با کسب و کارتان که جلوه های بصری مناسبی  نیز داشته باشد توصیه می شود از گرافیست های با تجربه در این حیطه کمک بگیرید تا “طراحی سایت حرفه ای” صورت گیرد.

سرعت بارگزاری سایت در طراحی سایت حرفه ای

سرعت بالا آمدن (loading) سایت

اگر سرعت بالا آمدن سایت پایین باشد کاربران کمتر به سایت شما سر می زنند و گوگل رتبه خوبی به سایت شما نمی دهد که باعث رتبه بندی نامناسب سایت شما در جستجوی گوگل می شود و همین امر موجب از بین رفتن رونق کسب و کارتان خواهد شد. لذا هرچقدر سرعت بالا آمدن سایت بیشتر باشد در رتبه بندی گوگل در پله های بالاتری قرار می گیرید و شانس شما برای حضور در صفحه ی اول گوگل بیشتر می شود.

با توجه به اینکه گوگل سایت های سریع را به سایت های کند برای جستجو ترجیح می دهد می توان گفت سرعت سایت حتی بر سئوی سایت شما نیز تاثیر می گذارد و شما را در طراحی سایت حرفه ای کمک می کند.

با راه اندازی پروژه ی (AMP: accelerated mobile pages) ، پیج های شتابدهی شده موبایل، برای نمایش در دستگاه های موبایل بهینه شده اند و در آن المان های گرافیکی کمتر استفاده شده و حجم پایین تری دارند تا در موبایل سریع تر و ساده تر به نمایش در آیند و  باعث افزایش سرعت شوند . پس اگر سایت شما برای دستگاه های موبایل بهینه نشده باشد از رقابت با رقیبان عقب می مانید.

باید توجه داشت که موبایل ها پردازنده های ضعیفی دارند و نیز بسیاری از کاربران همیشه اینترنت پر سرعت ندارند لذا برای کاربران موبایلی که تعداد آنها بیشتر از تعداد کاربران رایانه هاست باید سایت به گونه ی مناسب برای این دستگاه ها طراحی شود که مستلزم کاهش حجم سایت برای کاربران موبایلی است تا سایت برای آنها با سرعت بالاتری نمایش داده شود.

برای پی بردن به میزان سرعت بالا آمدن سایتتان ابزار های زیادی همچون GTmetrix در دسترس هستند که به وسیله آن ها می توانید سرعت سایتتان را اندازه گیری کنید و در صورت پایین بودن سرعت جهت رفع این مشکل اقدام کنید.

سئو و بهینه سازی در طراحی سایت حرفه ای

سئو

سئو مهمترین عامل در طراحی سایت حرفه ای است. SEO یا به عبارتی Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی موتور های جستجو است.  در واقع سئو مجموعه ای از تکنیک ها و تاکتیک هاست که موجب معرفی بهتر سایت به موتور های جستجو شده و باعث بهبود نمایش مطالب وب سایت ها در موتور های جستجو  می شوند. الگوریتم های رتبه بندی گوگل شامل بیش از ۲۰۰ معیار است که باید سئوکار ها از مهمترین آنها برای بالا بردن رتبه سایت ها استفاده کنند. در واقع هدف از سئو کمک کردن به یک وب سایت برای دستیابی به رتبه های بالاتر در جستجوی گوگل و نمایش در صفحه اول گوگل است.

لازم به ذکر است فرایند سئو نیاز به دانش و زمان داشته و با توجه به استفاده از کلمات کلیدی ممکن است سئو هفته ها و حتی ماه ها طول بکشد تا به نتیجه مطلوب برسد. در ابتدای کار شاید بهینه سازی به چشم نیاید اما در دراز مدت باعث افزایش رتبه سایت و تعداد بازدیدکنندگان می شود که تاثیر بسزایی در نمایش سایت شما در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل دارد.

تاثیرات سئو بر سایت را می توان به صورت زیر معرفی کرد:

 • افزایش بازدید وب سایت
 • ایجاد برندینگ
 • افزایش ترافیک سایت
 • افزایش رتبه سایت و نمایش آن در صفحات ابتدایی موتورهای جستجو
 • افزایش فروش محصولات
 • افزایش میزان تبلیغات

 

استراتژی بهینه سازی در طراحی سایت حرفه ای

استراتژی های بهینه سازی موتور جستجو برای توسعه وب:

 • بهبود ساختار سایت
 • کلمات کلیدی
 • اضافه کردن URL به نقشه سایت
 • بهینه سازی کد ها
 • پردازش متن
 • بهینه سازی لینک های ورودی
 • استراتژی نامه دامنه و سایت
 • اضافه نمودن Allow یا DisAllow  به نقشه سایت
 • استفاده از ابزارهای آنالیز جهت crawl
 • اضافه کردن نقشه سایت به robots.txt
 • افزایش لینک های خارجی
 • تغییر اسم فایل ها
 • لینک یک طرفه
 • استفاده از متاتگ meta tag
 • عنوان مناسب
 • بهینه سازی محتوا

که موارد بالا شامل بهینه سازی های صورت گرفته برای توسعه وب سایت ها، بهینه سازی موتور های جستجو، بهبود رویت سایت و بهینه سازی عنوان می شود که همگی در بالا بردن سئو سایت و طراحی سایت حرفه ای نقش مهمی ایفا می کنند.

برای موفقیت در سئو سایت توجه به سه عامل زیر ضرروی است:

بهینه سازی و سئو در طراحی سایت

سئو تکنیکال:

در این مبحث به استاندارد سازی کد های نوشته شده در سایت، بهینه سازی سرعت سایت طراحی نسخه ریسپانسیو ، نشانه گذاری استاندارد و رعایت اصول سئو در طراحی پرداخته می شود.

بازاریابی محتوا:

با توجه به اینکه موفقیت در سئو بدون محتوا مناسب امکان پذیر نیست لذا در این بخش به شناسایی کلمات کلیدی، آنالیز رقبا، تولید محتوا مناسب و ارزشمند، دسته بندی و برچسب گذاری و لینک سازی داخلی پرداخته می شود.

لینک سازی هدفمند:

در این بخش برای رسیدن به رتبه یک در موتورهای جستجو از جمله گوگل نیاز به لینک سازی خارجی برای سایت خود خواهید بود. فعالیت در شبکه های اجتماعی، فروم های تخصصی و … را با عنوان SEO Off-page می شناسند.

نرخ تبدیل:

نرخ تبدیل یکی دیگر از موارد مهم در طراحی سایت حرفه ای است . اگر کاربر پس از ورود و بازدید از سایت شما همان اقدامی را انجام دهد که شما انتظار دارید ، به آن نرخ تبدیل می گویند. در واقع نرخ تبدیل با توجه به هدف گذاری شما متفاوت خواهد بود. شما با ترغیب بازدیدکنندگان به ثبت نام در سایت و یا خرید محصولات خود باعث افزایش نرخ تبدیل می شوید. در سئو شما سعی بر آن دارد تا ترافیک سایت خود را بالا ببرید و فروش بیشتری داشته باشید اما در نرخ تبدیل با افزایش کارایی و بهبود عملکرد سایت سعی بر آن است از همان ترافیک قبلی خود فروش بیشتری داشته باشید.

بهینه سازی نرخ تبدیل به شرح زیر است:

 1. بهبود و افزایش عملکرد سایت
 2. استفاده از بازخوردهای مخاطبان و آنالیز آنها
 3. تعیین اهداف و نیاز های سایت
 4. استفاده بهینه از ترافیک فعلی سایت خود

تولید محتوا در طراحی سایت

تولید محتوای مناسب:

یکی از نشانه های طراحی سایت حرفه ای تولید محتوا مناسب و خوب است که تاثیر بسزایی در بالا رفتن سئو سایت داشته و از مهمترین فاکتورهای سئو سایت می باشد. محتوای خوب و با کیفیت با درک متقابل از مخاطب تولید می شود. بهتر است محتوای تولید شده طولانی و بیش از ۱۰۰۰ کلمه باشد تا جایگاه بهتری در جستجو های گوگل را به خود اختصاص دهد. محتوای مناسب در بالا بردن نرخ تبدیل ( خرید، ثبت نام، عضویت در خبرنامه و …)  بسیار تاثیر گذار است که در ایجاد و طراحی سایت حرفه ای بسیار موثر واقع می شود.

محتوای مناسب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 • دارای متنی ساده و شفاف باشد
 • محتوای ایجاد شده قابل استناد باشد.
 • سرگرم کننده و جذاب باشد.
 • الهام بخش و آموزنده باشد.
 • محتوای ایجاد شده جامع و کامل باشد.
 • صداقت در تولید محتوا
 • دوری از شایعه و دروغ پردازی

همیشه بیاد داشته باشید هدف اصلی از تولید محتوا ایجاد رضایت در کاربران است نه لزوما تولید محتوای بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو لذا با رعایت سئو سعی در تولید محتوایی نمایید که برای کاربر جذاب بوده و در کاربر ایجاد علاقه مندی نسبت به سایت شما نماید.

چه نکاتی را در تولید محتوای مناسب باید رعایت کرد؟

 1. زبان نوشتاری محتوا باید ساده و روان باشد تا برای عموم مخاطبان قابل فهم باشد از بکار بردن اصلاحات تخصصی به میزان بالا خودداری کنید.
 2. محتوایی تولید کنید که کاربران آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. برای این امر ایجاد دکمه اشتراک گذاری در محتواهای ایجاد شده ضروری است.
 3. در محتوای تولید شده از پاراگراف های کوتاه، نشان های نگارشی، برجسته کردن نکات مهم و کلمات کلیدی استفاده کنید تا محتوای تولید شده به سرعت قابل مرور باشد.
 4. از سرتیترهای قوی و تگ های  H1  استفاده کنید.
 5. محتوای تولید شده عاری از هرگونه ایراد دستوری و نوشتاری باشد.
 6. به منابع مشهور و معتبر لینک دهید.
 7. استفاده از کلمات کلیدی در سرتیترها
 8. استفاده از کلمات کلیدی در متن و عکس ها
 9. استفاده از کلمه کلیدی در URL

امنیت سایت

راهکارهای افزایش امنیت سایت چیست؟

هر اقدامی که به منظور بالابردن ضریب امنیت سایت صورت می گیرد در حوزه امنیت سایت جای می گیرد. امنیت سایت از جمله موارد تاثیر گذار در طراحی سایت حرفه ای است که شامل امنیت سرور، امنیت شبکه، امنیت اینترنت، امنیت سیستم عامل و … می باشد. امنیت سایت  از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در واقع عامل پایداری و ثبات فعالیت یک سایت به امنیت آن بستگی دارد. به هنگام طراحی سایت حرفه ای امنیت سایت نقش اساسی را بازی می کند.

بسیاری از مدیران سایت ها و کسب و کارهای اینترنتی به مسئله امنیت سایت اهمیت زیادی نمی دهند و هیچ اقداماتی را برای بالابردن امنیت سایت خود انجام نمی دهند که در این حالت امکان هک شدن سایت آنها دور از تصور نیست. با توجه به گستردگی روش های هک ، مقابله با آن نیازمند به صرف اقدامات جدی و دائمی دارد.

خرید هاست از شرکت های معتبر:

توجه داشته باشید که حتما هاست خود را از شرکت های معتبر تهیه نمایید . زیرا شرکت های معتبر از سیستم های امنیتی و فایروال های قدرتمندی بهره می برند که نقش مهمی را در مقابله با حملات ایفا می کند.

بهره گیری از اینترنت امن و مطمئن:

با توجه به اینکه ارتباط کاربر و سایت از طریق اینترنت صورت می گیرد در صورتی که در مسیر ارتباط بین کاربر و سایت شنودی صورت بگیرد اطلاعات کاربری به سرقت می رود که اگر این سرقت اطلاعات مربوط به مدیر سایت باشد یک فاجعه بزرگ رخ می دهد.

برای جلوگیری از این شنود ها و ردگیری اطلاعات بهتر است از اینترنت امن استفاده کنید. در صورت استفاده از مودم های وای فای با ایجاد تمهیداتی هچون محدود کردن مودم به مک آدرس و غیر فعال کردن wps و همچنین فعال کردن فایروال مودم از هک شدن خود جلوگیری نمایید.

آنتی ویروس برای سایت

استفاده از آنتی ویروس و فایروال قدرتمند:

از آنتی ویروس و فایروال های اصلی و بروز استفاده کنید تا از ایجاد مشکلات عدیده نظیر هک شدن جلوگیری کنید برا این منظور می توانید محصولات شرکت های eset  و Kaspersky را تهیه کنید.

استفاده از سیستم عامل و نرم افزارهای معتبر:

استفاده از نرم افزار های اصلی و معتبر امنیت بیشتری را برای شما به همراه خواهند داشت . هیچگاه از نسخه های کرک شده استفاده نکنید. نرم افزار ها را از منابع و سایت های معتبر تهیه کنید.

دریافت سیتم مدیریت محتوا ، قالب و افزونه ها از منابع اصلی آن:

به هیچ وجه سیستم مدیریت محتوا، قالب و افزونه های خود را از منابع نا معتبر و غیر اصلی به امید آنکه مشکلی پیش نخواهد آمد دریافت نکنید. دریافت این منابع از سایت های غیر اصلی ممکن است با بد افزارهایی همراه باشد که امکان هک شدن شما را بسیار بالا می برد.

رمز عبور قوی

استفاده از رمز عبور قدرتمند:

از مهمترین نکاتی که در حوزه امنیت سایت باید به آن توجه کرد استفاده از رمز های قدرتمند است . پسوردهایی قدرتمند هستند که بیش از ۸ کاراکتر بوده و از حروف کوچک و بزرگ و کارکترهای خاص در آن استفاده شود. محافظت از پسوردها هم در همین مبحث جای می گیرد که می توان از سیستم ها و نرم افزار های متعددی در این زمینه استفاده کرد که bit locker یکی از آنهاست. بهتر است هر چند ماه یکبار پسورد خود را تغییر دهید.

تعیین سطح دسترسی:

در طراحی سایت حرفه ای تعیین سطح دسترسی بسیار مهم بوده و به نحوی که باید دسترسی به یک سری از اطلاعات را تنها وب سرور و owner داشته باشد و سایر افراد به هیچ نحوی به آنها دسترسی نداشته باشند. تعیین سطح دسترسی باعث افزایش امنیت سایت می شود لذا از دادن دسترسی های سطح بالا به افراد مختلف اکیدا خودداری کنید.

محافظت از مسیر ورود به مدیریت سایت:

با استفاده از این قابلیت می توان به امنیت سایت کمک شایانی کرد و در صورتی که نام کاربری و رمز شما در دسترس هکر ها قرار گیرد با این روش از مشاهده مسیر مدیریت توسط افراد ناشناس جلوگیری به عمل آورد.

جلوگیری از درج هرزنامه در طراحی سایت

محافظت سایت در برابر اسپمرها:

برای جلوگیری از ربات های اسپمر که در سرور شما اختلال ایجاد می کنند میتوان از سیستم reCAPTCHA گوگل استفاده کرد تا شر این ربات های اسپمر را از گردن خود کوتاه کنید.

پیگیری مشکلات و بروزرسانی امنیتی:

همیشه اخرین اخبار در زمینه امنیت را رصد کنید و در صورت لزوم نسبت به بروزرسانی های امنیتی اقدام کنید و مشکلات امنیتی گزارش شده توسط شرکت امنیتی را جدی گرفته و نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

راه اندازی گواهی امنیتی ssl :

راه اندازی گواهی امنیتی SSL بر روی سایت که به ابتدای آدرس سایت شما HTTPS با نوار و تیک سبز رنگ را افزوده و موجب افزایش امنیت کاربران و مدیران سایت با استفاده از الگوریتم های رمزنگاری شده هنگام ورود و خروج اطلاعات خواهد شد که در صورت سرقت اطلاعات ، اطلاعات به صورت رمزنگاری شده خواهد بود و قابل استفاده نیستند. راه اندازی این امکان در جلب اعتماد کاربران و ارتقای سئوی سایت و نیز طراحی سایت حرفه ای موثر است.

مقیاس پذیری:

قاعده مقیاس پذیری از موارد اصلی در طراحی سایت حرفه ای است که در آن کد ها به گونه ای نوشته می شوند که در آینده قابلیت توسعه را داشته باشند.

با توجه به گسترش و پیشرفت فناوری و همچنین تغییراتی که در آینده ممکن است در بخشی از حوزه های فعالیت سایت رخ دهد باید طراحی سایت به صورتی انجام پذیرد که آمادگی این تغییرات را در آینده داشته باشد و طراح از قبل بعضی از تغییرات متداول را پیش بینی کرده و به گونه ای کد نویسی کند که بتوان این تغییرات را در آن اعمال کرد.

طراحی سایت کاربر پسند

کاربر پسند بودن سایت:

آخرین موردی که در مبحث طراحی سایت حرفه ای مورد بررسی قرار می دهیم کاربر پسند بودن یک سایت یا یوزرفرندلی بودن یک سایت است بدین معنی که کاربر به آسانی بتواند از سایت استفاده کند. در صورتی که سایتی کاربرپسند باشد به مرور زمان کاربران مدت زمان بیشتری را در سایت شما صرف خواهند کرد که می تواند به افزایش نرخ تبدیل منجر شود.

ویژگی های یک سایت کاربر پسند را می توان به صورت زیر معرفی کرد:

دسترسی آسان

هنگامی که کاربران برای اولین بار وارد وب سایتی می شوند به راحتی بتوانند از امکانات آن استفاده کنند

بازدهی یا راندمان

کاربر باید در کمترین زمان ممکن عملیات مورد نظر خود را در سایت انجام دهد.

ناوبری

کاربر باید به راحتی در سایت حرکت کرده و صفحات بیشتری را مورد بازدید قرار دهد تا اطلاعات بیشتری از سایت را بدست آورد. که این موضوع موجب افزایش بازدید سایت شما خواهد شد.

سازگاری با مرورگرهای مختلف

سازگاری با مرورگرهای مختلف و به حداقل رساندن خطاها

در این بخش نباید سازگاری سایت خود با سایر مرورگر ها را نادیده بگیرید در غیر این صورت عده زیادی از کاربران را از دست خواهید داد همچنین با به حداقل رساندن خطاها، به کاربر در ارتباط موثر با سایت کمک شایانی خواهید کرد.

سرعت بارگذاری:

سرعت بارگذاری پایین یکی از آزاردهنده ترین عوامل در طراحی سایت است لذا از تکنیک های مناسب برای بالا بردن سرعت بارگذاری سایت استفاده کنید. یکی از قدرمندترین ابزارها در مبحث اندازه گیری سرعت، سایت gtmetrix.com است.

رضایت کاربر:

در صورتی که کاربر از وب سایت شما راضی باشد شما یک بازاریابی یا مارکتینگ خوبی را برای خود ایجاد کرده اید و در بدست آوردن مشتریان وفادار عملکرد مناسبی داشته اید.

 

در مقاله بالا برای طراحی سایت حرفه ای نکات و مواردی را بیان شده که با بکارگیری آنها هم می توانید سایت حرفه ای داشته باشید و هم به کسب و کارتان رونق ببخشید که لازمه ی رشد و ترقی در دنیای الکترونیک داشتن سایتی حرفه ای و کاربر پسند است. امیدوارم مطالب ارائه شده مورد توجهتان قرار گرفته باشد.

کارشناسان همگام نت آماده پاسخگویی به سوالات شما بازدید کنندگان گرامی می باشند. با ما تماس بگیرید.

 

 

اگر از این مقاله خوشتان آمد می توانید با این لینک آن را به راحتی با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/2OHDLQk

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید