ویژگی های طراحی لوگو توسط همگام نت

ایده پردازی و خلاقیت

ایده پردازی خلاق در طراحی لوگو مهم ترین عاملی است که شما را نسبت به رقبانتان متمایز میکند.

تاثیر در اولین نگاه

لوگو شما باید به نحوی انجام شود تا با اولین نگاه در ذهن مخاطب ثبت شود .

طراحی مدرن

طراحی و اجرای لوگو شما بصورت دستی و بهینه سازی آن در قوی ترین نرم افزار های کامپیوتری.

جذابیت

مطمئن باشید طرح های جذاب بسیار موفق تر از طرح های “صرفا دارای مفهوم” خواهند بود.

داشتن مفهوم

گاه ی نمادی در طراحی لوگو با آن حرفه کاملا بی ارتباط است اما مطمئنن مفهومی را می رساند . مانند لوگو نایک

سادگی

مهم ترین اصل در طراحی لوگو سادگی آن است ، هر چه طرح شما ساده تر باشد لوگو شما اصولی تر خواهد بود.

انعطاف پذیری

باید در نظر گرفته شود طرح لوگو شما در تمامی امور مختلف گرافیکی و تبلیغاتی قابلیت اجرا شدن را داشته باشد.

قابلیت تک رنگ شدن

لوگو های چند رنگ باید به نحوی طراحی شوند که در صورت اجرای تک رنگ هویت خود را از دست ندهند و از نظر تشخیص با طرح رنگی خود تفاوتی نداشته باشند .

رنگ بندی متناسب

رنگ آمیزی در طراحی لوگو بسیار مهم است و باید متناسب با آن فعالیت باشد چرا که رنگ ها میتوانند حس های متفاوتی را به مخاطب منتقل کنند.

طراحی لوگو

طراحی لوگو شرکت، وب سایت یا برند از اولین اقدامات بسیار مهمی است که مدیران کسب و کار باید به آن توجه کنند چرا که  طراحی لوگو در اذهان عمومی معرف و نماد فعالیتشان می باشد.
طراحی لوگو خاص و منحصربفرد می تواند نقش مهمی را در موفقیت یک برند ایفا کند و به جرات می توان گفت طراحی لوگو خلاقانه و حرفه ای برای یک برند یعنی برداشتن گامی استوار در عرصه تبلیغات و منحصربفرد بودن در ذهن مخاطب.

اصول طراحی یک لوگوی حرفه ‌ای

در طراحی لوگو اگر اصول زیر در نظر گرفته شود حتما لوگوی حرفه ای و موفق طراحی خواهد شد.

۱- اولین اصل در طراحی لوگو “سادگی” طرح است. هرچه طراحی ساده ‌تر انجام شود اصولی تر خواهد بود. به عنوان مثال برای طراحی نماد یک خانه می توان از تصاویر بسیار متعددی استفاده کرد اما اگر به طراحی لوگو بانک مسکن توجه کنید خواهید دید که به زیبایی تمام و فقط با چند خط ساده نماد خانه را به تصویر کشیده است و این یعنی رعایت کردن اصل سادگی در طراحی لوگو.

۲- ایده پردازی خلاق دیگر اصل موفقیت یک لوگو به شمار می رود. در واقع این خلاقیت است که طرح لوگو شما را جذاب و نسبت به رقبا متمایز می کند و این جذابیت لوگو شما را در ذهن مخاطب ثبت می کند.

۳- انعطاف پذیری در طراحی لوگو نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. طراحی لوگو باید به گونه ‌ای انجام شود که طرح قابل اجرا در تمامی امور مختلف گرافیکی و تبلیغاتی باشد به طوری که هویت طرح در تمامی موارد حفظ شود. به عنوان مثال یک لوگو باید به گونه ای انجام شود تا در سایز کوچک حداقل ۱ سانتی متر اجرا و هویت خود را از دست ندهد . طرح باید قابلیت تک رنگ شدن را داشته باشد. لوگوهای بسیاری مشاهده شده که اگر آن را بصورت تک رنگ اجرا کنند به سختی فابل تشخیص می باشد و این ضعف عدم انعطاف پذیری طرح را نشان می دهد.

۴- لوگو باید حرفی برای گفتن داشتن باشد. دارا بودن مفهوم در طراحی لوگو صرفا به این معنا نیست که آن مفهوم ارتباط مستقیم با فعالیت داشته باشد گاه ی طرح لوگو با آن فعالیت کاملا بی ارتباط است مانند لوگو Nike ، Benz و …

اما به حتم درون هر یک از این لوگو ها مفهومی نه فته است که در تبلیغات و موفقیت آن برند بسیاد موثر است.

گذر زمان ثابت کرده اجرای این ۴ اصل در طراحی لوگو باعث خلق لوگویی ماندگار و موفق خواهد شد.

لوگو یا نشان واره چیست ؟

لوگو نمادی است از یک فعالیت و یا نشانی که به مخاطب مفهومی را برساند . لوگو اشکال مختلفی دارد اما امروزه اغلب بصورت گرافیکی اجرا می شود و مدیران کسب و کار ، موسسات، سرمایه داران و حتی اشخاص حقیقی جهت ایجاد تمایز و ثبت شدن در ذهن مخاطبین خود از آن استفاده میکنند .

طراحی لوگو پایه و اساس هویت یک برند می باشد و اولین قدم گرافیکی/تبلیغاتی یک حرفه ، کسب و کار و… طراحی لوگو می باشد که گاه می تواند بسیار موثر تر از تبلیغات های بزرگ با هزینه های گزاف باشد چرا که طراحی لوگو حرفه ای میتواند در اولین نگاه تاثیرش را در ذهن مخاطب بگذارد و برای همیشه بخاطر سپرده شود.

توجه داشته باشید طرح لوگو شما قرار است برای همیشه نماد کسب و کار شما باشد پس از همان اول حرفه ای قدم بردارید . مشاهده شده برخی از مدیران کسب و کار طراحی لوگو فعالیت خود را به یکی از نزدیکان خود که هیچ تخصصی در علم طراحی لوگو ندارد می سپارند… صرفا به این دلیل که هزینه کمی پرداخت کنند و یا اصلا هیچ هزینه ای پرداخت نکنند در صورتی که نمی دانند چه آسیبی به موفقیت برند یا کسب و کار خود زده اند چرا که لوگو هویت فعالیتتان را در اولین نگاه به مخاطب می رساند و اگر اینگونه پیش بروید طرح لوگو شما جلوه بسیار نا مناسبی از کسب و کارتان به نمایش می گذارد .

یادتان باشد هر طرحی را نمی توان لوگو و هر شخصی را نمی توان طراح لوگو دانست. این شما هستید که انتخاب می کنید طراحی لوگو شما در چه سطحی باشد و چه شخصی طراح لوگو شرکت شما باشد.

انواع لوگو :

به طور کلی لوگوهای گرافیکی به سه بخش تقسیم میشوند :

لوگو های تصویری ( سمبلیک ، آیکونیک )

لوگو های نوشتاری ( لوگوتایپ ، مونوگرام )

لوگو های ترکیبی ( تصویری + نوشتاری )

طراحی لوگو تصویری :

در این نوع طراحی نمادی از یک فعالیت و یا یک مفهوم به تصویر کشده می شود. به عنوان مثال طراحی تصویر یک سبد خرید برای یک وب سایت فروشگاه اینترنتی یا سنتی. در کشور ما اغلب شرکت ها، موسسات و ارگانهای دولتی هستند که فقط از لوگو تصویری استفاده میکنند.

نمونه لوگوهایی از این دسته :
داخلی : شه رداری ته ران، اداره پست، شرکت هواپیمایی ماهان و …
خارجی :  BENZ – BMW – APPLE و …

طراحی لوگو تایپ ( لوگو نوشتاری ) :

لوگو تایپ طراحی نام کسب و کار ، وب سایت ، گروه ، فعالیت و یا اشخاص حقیقی است که حروف آن به گونه های مختلف ، خلاق و متمایز کننده طراحی می شود . این نوع لوگو بیشتر برای نام محصولات ، کارخانه جات و اشخاص حقیقی استفاده می شود.

نمونه لوگوهایی از این دسته :
داخلی : زمزم ، جام جم ، بیمه البرز و …
خارجی : وبسایت YAHOO – EBAY و …

طراحی لوگو تصویری / نوشتاری ( ترکیبی ) :

شاید انتخاب این نوع لوگو برای هرگونه فعالیتی کاملا سلیقه ای باشد . گاه ی مدیران کسب و کار برای معرفی و بخاطر سپرده شدن فعالیت خود در اذهان از این لوگو استفاده میکنند تا هم تصویری به عنوان لوگو خود داشته باشند و هم نام شرکت بصورت انحصاری طراحی شود.

نمونه لوگوهایی از این دسته :
داخلی : ایران خودرو ، بانک سامان ، رایتل و …
خارجی : PEPSI – TOYOTA – ADIDAS و …

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]