مقالات آموزشی, مقالات بهینه سازی اینستاگرام

10 روش موثر در سئو اینستاگرام ، آموزش گام به گام

10 روش موثر در سئوی اینستاگرام

سئو اینستاگرام

کمتر کسی است که نداند اینستاگرام چیست، اینستاگرام یک شبکه اجتماعی محبوب در سراسر جهان می باشد که تا کنون بیش از یک میلیارد کاربر به خود جذب کرده است. ممکن است شما از این پلتفرم صرفا جهت سرگرمی استفاد کنید و یا نه شما هوشمندانه از این پلتفرم رایگان جهت بیزنس و کسب درآمد خود استفاده کنید. پس اگر شما مخاطبی هستید که به دنبال درآمد زایی از این شبکه اجتماعی هستید باید نحوه استفاده حرفه ایی از این پلتفرم را بدانید و بدانید که چگونه در میان رقابت شدیدی که در این فضا وجود دارد پیروز میدان باشید.

شاید این کار سخت به نظر بیاید اما با رعایت قوانین و الگوریتم هایی که اینستاگرام دارد می توانید  رقیبان خود را کنار زده و  نتیجه زحمات خود را ببینید. پس با ما همراه باشید تا گام به گام به رتبه یک جستجوی اینستاگرام یعنی اکسپلور Explore برسید.

سئوی اینستاگرام چیست؟

سئو SEO (Search Engine Optimization ) یعنی بهینه سازی موتور جستجو، اما این واژه معمولاً برای موتور جستجو گوگل بکار می رود جاییکه ما تلاش می کنیم رتبه وب سایت خود را با رعایت قوانین و تابعیت از الگوریتم های گوگل بالا برده و صفحه وب سایت خود را در صفحه اول نتایج جستجو قرار دهیم. اما از آنجا که برای رساندن پیج خود به رتبه یک اینستاگرام یک سری عملکرد مشابه با آنچه در بهینه سازی وب سایت ها انجام می دهیم از این واژه برای اینستاگرام نیز استفاده می کنیم.

در واقع منظور ما از سئو اینستاگرام یا بهینه سازی اینستاگرام رعایت و انجام سلسه مراتبی است که منجر به تبدیل کاربران به فالوور، افزایش تعداد فالوور و در نتیجه فروش بیشتر می باشد. برای این کار ما باید ابزارهای لازم برای ساختن یک پیج حرفه ایی را فراهم کنیم و با تولید محتوای جذاب و گیرا بازدید کنندگان را به فالوور تبدیل کنیم. با ما در این آموزش همراه باشید تا با طی کردن مراحل سئو ایسنتاگرام  پیج خود را حرفه ایی طراحی کنید و به یکی از ستارگان اینستاگرام در هر زمینه ایی که می خواهیید تبدیل شوید.

1-بهینه سازی نام کاربری اینستاگرام(user name)

آیا می دانستید که نام کاربری در اینستاگرام را می توان جستجو کرد؟ نام کاربری شما یک “کلمه کلیدی” مهم به شمار می آید. و بسیاری از کاربران شما را با جستجوی نام کاربری پیدا می کنند. پس در انتخاب نام کاربری خود هوشمندانه عمل کنید. سعی کنید یک نام کاربری  ساده و قابل تلفظ انتخاب کنید. اگر پیج شما یک پیج تجاری است سعی کنید این نام متناسب با نام شرکت، برند، و یا کسب وکارتان باشد.

در این عکس نام کاربری با فلش مشخص شده است

نام کاربری در اینستاگرام

نام کاربری به صورت پررنگ نشان داده میشود

مثلاً، من می خواهم یک فتوشاپ کار پیدا کنم. و کلمه فتوشاپ photoshop را جستجو می کنم، نتیجه را ببینید:

نتیجه جستجوی کلمه کلیدی

نتیجه جستجوی کلمه کلیدی

همانطور که می بینید افرادی که کلمه “فتوشاپ ” را در نام کاربری خود استفاده کرده بودند در نتیجه جستجو نشان داده شدند، پس برای سئو ایسنتاگرام خود حتما نام کاربری را با دقت انتخاب کنید.

2-بهینه سازی نام اینستاگرام

در ابتدا باید بگویم نام با نام کاربری متفاوت است. نام شما آنچیزی است که به کاربر نمایش داده می شود و نام کاربری چیزی است که در نتیجه جستجو کاربر شما را پیدا می کند. اما نام نیز در اینستاگرام قابل جستجو است و نقش مهمی را به عنوان یک کلمه کلیدی بازی می کند.

نام اینستاگرامی شما در قسمت بیوگرافی به صورت پررنگ نشان داده می شود. به شکل زیر توجه کنید:

نام در اینستاگرام در این قسمت نمایش داده می شود

نام در اینستاگرام

نام در اینستاگرام

این بار می خواهیم تاثیر نام در نتیجه جستجو را ببینیم .

مجددا به نتیجه جستجو دقت کنید:

می بینید که افرادی که از نام فتوشاپ در نام اینستاگرام خود استفاده کرده اند در نتیجه جستجو نشان داده می شوند. سعی کنید کلمات کلید مهمی را که به کار و یا برند شما مربوط است در نام اینستاگرام خود انتخاب کنید تا به بهینه سازی اینستاگرام خود کمک کرده باشید.

3-بهینه سازی عکس ها

اینستاگرام یک پلتفرم تصویری است. بدون شک تصاویری که در پیج خود می گذارید می تواند به طرز فوق العاده ایی به سئو اینستاگرام شما کمک کند و  پیج شما را ارتقاء دهد. حتما نیاز نیست که برای تهیه عکس های خود عکاس حرفه ایی باشید، همین که عکس های شما تمیز و با کیفیت باشد، کافی است. باید بدانید اینستاگرام از تکنولوژی ای استفاده می کند به نام ” image recognition” یعنی تشخیص تصویر.

این تکنولوژی عکس های شما را اسکن می کند تا ببیند چه چیزی در آن است. این تکنولوژی عکس های شما را به  افرادی که به موضوع شما علاقه مند هستند ولی هنوز اکانت شما را ندیدند نشان می دهد و اینگونه به ارتقاء پیج شما کمک می کند و تعداد فالوورهای شما را به صورت طبیعی افزایش می دهد. پس تنها کاری که لازم است برای سئو اینستاگرام تان بکنید این است که عکس های خود را تمیز، ساده، و با کیفیت خوب تهیه کنید تا این تکنولوژی در خدمت شما کار کند.

4-استفاده از تگ Alt(Alternative text)

تگ ALT  علاوه بر اینکه در سئوی وب سایت از اهمیت ویژه ایی برخوردار است در سئو اینستاگرام نیز اهمیت بسیار فراوانی دارد. برای اینکه سئو اینستاگرام خوبی در پیج خود داشته باشید حتما از تگ ALT استفاده کنید.

از مزایای تگ ALT می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با استفاده از این تگ عکس های شما علاوه بر اینستاگرام در گوگل نیز نمایش داده می شود مثلا اگر شما عکس یک کیک شکلاتی را در پیج خود گذاشته اید اگر کسی “کیک شکلاتی” را جستجو کند، این عکس در گوگل نیز نمایش داده می شود.
  • با استفاده از این تگ به الگوریتم اینستاگرام کمک می کنید تا به نفع شما کار کند.
  • با استفاده از این تگ افرادی که کم بینا هستند نیر می توانند عکس های شما را ببینند.( . با استفاده از ویژگی “screen reader” این توضیحات برای مخاطبانی که مشکل بینایی دارند (مانند افراد نابینا) خوانده می شود و این افراد می توانند درک کنند که موضوع عکس چیست و در عکس چه چیزهایی وجود دارد، و این باعث می شود در دسترس کاربران بیشتری قرار بگیرید.)

من به شما 1000% پیشنهاد می کنم که از تگ ALT برای عکس های خود استفاده کنید. این یک ویژگی است که اینستاگرام به تازگی اضافه کرده است و افراد زیادی هنوز از آن آگاهی ندارند و استفاده نمی کنند. پس شما جزو اولین نفرها باشید. اگر فراموش کرده اید که برای عکس های که قبلا پست کردید ALT تکست بنویسید با چند گام ساده به آنها ALT تکست اضافه کنید و به بهینه سازی اینستاگرم خود کمک کنید.

کافی است مراحل زیر را با ما دنبال کنید:

 

متن جایگزین

متن جایگزین

سپس قسمتی که با فلش مشخص شده است وارد شوید در صفحه باز شده در قسمت Alt text می توانید توضیحات عکس را بنویسید

ادیت متن جایگزین

ویرایش متن جایگزین

مثلا می توان برای این تصویر به این ترتیب یک ALT TEXT نوشت:

در این عکس یک خانه قرار دارد به همراه چند درخت که شاخه های آنها به شکل یک گرگ که در حال زوزه کشیدن است می باشد.

5-استفاده از هشتگ ♯ برای بهینه سازی اینستاگرام

هشتگ ها کلمات کلیدی هستند.

کاربران با جستجوی یک هشتگ می توانند شما را در اینستاگرام پیدا کنند. اینستاگرام چک می کند که شما از چه هشتگ هایی برای نشان دادن پست های خود استفاده کرده ایید تا آن را به کاربران نشان دهد.

هشتگ های اینستاگرام را هوشمندانه استفاده کنید.شما می توانید در هر پست از 30 هشتگ استفاده کنید.

 

چگونه؟

    • هشتگ هایی که پست شما را توضیح می دهند.
    • اگر در پست شما موقعیت مکانی اهمیت دارد از هشتگ هایی که موقعیت مکانی شما را نشان می دهد استفاده کنید.
    • هشتگ هایی که یک کاربر عادی یا مخاطب شما به دنبال آن است.
نکته:

·         هشتگ ها را ذخیره کنید تا در زمان شما صرفجویی شود و برای هر پست نیاز به نوشتن هشتگ های تکراری نباشد.

·         اگر نمی دانید از چه هشتگی استفاده کنید از “Hashtag finder” استفاده کنید.

6-از پست هایی که بازخورد بیشتری دارند الگو بگیرید

پست هایی که بازخورد بیشتری دارند که به اصطلاح به آن تاپ پست می گویند، پست هایی هستند که لایک های بیشتری گرفتند، کامنت های بیشتری داشته اند، و در اصل پست های با کیفیت هستند. اگر در پیج شما پست هایی وجود دارد که مخاطب را بیشتر به وجد می آورد چرا پست های بیشتری شبیه آن درست نکنیم تا مخاطب از دیدن آن لذت ببرد و به اهداف خود از بازدید از پیج ما برسد، مثلا اگر شما یک پیج آشپزی دارید و غذاهای یک کشور خاص مورد بازدید و استقبال مخاطبان قرار می گیرد چرا از غذاهای آن کشور بیشتر در پیج خود استفاده نکنیم، اینگونه می توانیم مخاطبان بیشتری جذب کنیم و این به بهینه سازی اینستاگرام بسیار کمک می کند.

چگونه پست های خود را آنالیز کنیم

برای اینکه متوجه شویم کدام عکس، ویدئو، یا استوری برای ما بازخورد بیشتری داشته است تا پیج خود را با هر موضوعی که هست بهبود بخشیم مثلا اگر یک فروشگاه اینترنتی پوشاک داریم ببینیم پست های ما در تن کدام یک از مدلینگ ها بازخورد بهتری داشته است یا با چه پشت زمینه ایی سفید مشکی یا در طبیعت باید پست های خود را با هدف بهبود کسب و کار خود آنالیز کنیم، برای این کار ابزارهای وجود دارد یکی از این ابزارها Instagram insights  یعنی بازدید درونی خود اینستاگرام می باشد، اینستاگرام این امکان را برای کاربران قرار داده است تا بتوانند با استفاده از آن پست های خود را آنالیز کنیم.

از ابزارهای دیگر می توانیم به later,HypeAuditor,Analisa,Iconosquare,klear, pixlee و ابزارهای دیگر موجود در اینترنت که با جستجو می توانید آنها را دانلود و استفاده کنید اشاره کرد.

آنالیز پست

در این قسمت می توانید آمار بازدید پست خود را مشاهده کنید

7-با کاربران خارج از پیج خود تعامل برقرار کنید

کمی از وقت خود را روزانه به لایک کردن و کامنت گذاشتن پست های افراد دیگر اختصاص دهید. اینستاگرام تعامل شما را در صفحات دیگر در نظر می گیرد و اگر می خواهید اکانت خود را ارتقاء دهید، باید با دیگران تعامل برقرار کنید، این کار علاوه بر اینکه لذت بخش است به سئو اینستاگرام شما نیز کمک میکند.

8-تگ کردن اکانت های کلیدی در پست هایتان

با تگ کردن اکانت های معروف که مرتبط با زمینه کاری شما می باشند باعث می شوید که بیشتر دیده شوید. شما می توانید درهر پست 20 تگ داشته باشید. آنها را در پست هایی که فکر می کنید مورد پسندشان است تگ کنید یا اکانت هایی را تگ کنید که می خواهید از طریق آنها نشان داده شوید. در واقع با تگ کردن آنها، آنها شما را ذخیره می کنند و در کپشن های خود از شما یاد می کنند و حتی ممکن است در اکسپلور مخاطبان آنها دیده شوید که این باعث افزایش ترافیک پیج شما می شود.

شاید بپرسید چگونه این اکانت ها را پیدا کنیم؟

مثلا می خواهیم راجع به پیج های برگزاری تور اکانت های کلیدی را پیدا کنیم. برای اینکار ابتدا وارد قسمت جستجو شده و کلمه کلیدی مانند ” برگزارکننده تور” را می نویسیم با بازدید از پیج های پیدا شده و تعداد فالورها و کامنت ها و لایک هایی که پست های آنها خورده اند و بررسی اعتبار آنها می توانیم به راحتی لیستی از بهترین ها را جمع آوری کنیم و هنگام پست کردن عکس یا ویدئو های خود آن ها را تگ کنیم. اگر از طرف این اکانت ها هیچ عکس العملی دریافت نکردید صبور باشید گاهی ممکن است کمی زمان ببرد که آنها متوجه شما بشوند یا اینکه منتظر هستند تا به زودی پست های شما را باز نشر دهند.

نحوه تگ کردن اکانت دیگر در پست های خود

هنگامی که عکس یا ویدئویی را پست می کنیم در مرحله آخر با صفحه ایی رو برو می شویم که از شما می خواهد افرادی را تگ کنید برای نمونه به تصویر زیر دقت کنید:

تگ کردن اکانت دیگر

در این قسمت می توانید اکانت های دیگر را تگ کنید

9-تگ کردن اکانت های کلیدی در استوری های خود

هنگامی که در اینستاگرام استوری می گذارید که فکر می کنید مربوط به اکانت خاصی می شود آنها را در استوری خود تگ یا منشن Mention کنید، از این طریق یک پیام برای آنها می رود که شما آنها را Mention منشن کرده اید یعنی از آنها نام برده اید و به آنها اشاره کرده اید، و ممکن است آنها نیز استوری شما را نشر بدهند، از این طریق مخاطبان آنها شما را می بینند و ممکن است با کلیک بر روی استوری وارد پیج شما شوند و این یعنی افزایش فالوور و بهبود سئو ایسنتاگرام شما.

نحوه تگ یا منشن (Mention) کردن افراد در استوری

عکس یا ویدئوی خود را برای استوری کردن انتخاب کنید مانند تصویر زیر:

تگ کردن

منشن کردن در استوری

سپس با انگشت خود از قسمت پایین تصویر به سمت بالا بکشید با این کار با یکسری گزینه روبرو می شوید که درحال حاضر ما گزینه Mention را احتیاج داریم.

منشن کردن

گزینه mention را انتخاب کنید

سپس در قسمت چشمک زن آی دی مخاطب خود را وارد می کنیم به همین راحتی می توانیم مخاطبان خود را به صفحه آنها هدایت کنیم.

نام اکانت را در قسمت منشن بنویسید

نام اکانت مورد نظر خود را تایپ کنید

10-روال کار با اینستاگرام خود را مشخص کنید

مشخص کنید که چه زمانی می خواهید در اینستاگرام حضور داشته باشید چه زمانی وقت کافی دارید؟ چه زمانی اشتیاق دارید پست های دیگران را لایک کنید و کامنت بگذارید؟ نباید اینگونه تصور کنید که این یک کار و وظیفه است این کار باید به صورت طبیعی و سرگرمی باشد. هر چقدر بیشتر از حضور در اینستاگرام لذت ببرید اکانت شما رشد طبیعی بیشتری خواهد داشت. اینستاگرام باید ابزاری برای گسترش کسب و کار شما باشد نه باری بر روی دوشتان، با این احساس شما در اینستاگرام حضوری سرشار از انرژی خواهید داشت که این یکی از عوامل اصلی پیشرفت پیج شما خواهد بود.

امیدوارم از این مقاله بهره کافی برده باشید، اگر شما نیز ترفندهای دیگری برای بهتر دیده شدن در اینستاگرام می دانید خوشحال می شویم آن را با ما و مخاطبان ما در میان بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید