ICT چیست؟

فناوری اطلاعات و ارتباطات به ‌اختصار فاوا یا ICT عبارتی است که دربرگیرنده تمام فناوری های پیشرفته ‌، نحوه ‌ارتباط وانتقال داده ‌ها درسامانه ‌های ارتباطی است.
این‌سامانه می تواند یک شبکه مخابراتی، چندین کامپیوتر مرتبط با هم ومتصل به ‌شبکه مخابراتی، اینترنت وهمچنین برنامه ‌های استفاده ‌شده در آنها باشد.
به مجموعه سخت افزار، نرم افزار، شبکه و صنایع مرتبط به آنان، فناوری اطلاعات ( IT ) گفته می شد اما در فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید و محدودیت بر جنبۀ ارتباطی می باشد، به ‌گونه ‌ای که فناوری اطلاعات بدون وجود آن امکان ارائه سرویس ها و خدمات را ندارد.

فناوری اطلاعات ‌و ارتباطات، بدون شک تحولات گسترده ‌ای را در تمامی عرصه ‌های اجتماعی و اقتصادی بشریت به دنبال داشته و تأثیر آن بر جوامع بشری به ‌گونه ‌ای است که جهان امروز به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جامعه اطلاعاتی می باشد.

کاربرد ICT چیست؟

گستردگی کاربرد و تأثیرات آن در ابعاد مختلف زندگی امروزی و آینده جوامع بشری به یکی از مهمترین مباحث روز جهان مبدل شده و توجه بسیاری از کشورهای جهان و مجامع علمی معتبر را به خود معطوف کرده است در نتیجه نقش ICT در توسعه و افزایش کارایی دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

تجارت الکترونیکی به عنوان یکی از مباحث مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد تاکید کارشناسان بوده و با سرعت در حال جایگزین شدن تجارت سنتی است و بسیاری از کشورها بهره ‌مندی از آن را سرلوحه استراتژیهای بازرگانی خود قرار داده ‌اند.

خرید و فروش و تبادل هر گونه کالا، خدمات و یا اطلاعات از طریق شبکه ‌های رایانه ‌ای یا انجام مبادلات تجاری در یک قالب الکترونیکی، از تعاریفی است که برای تجارت الکترونیکی بیان شده است.

ICT/فناوری اطلاعات و ارتباطاتاهمیت ICT و کاربرد آن: 

فناوری همواره به عنوان یک ابزار بخشی از زندگی ما را تشکیل داده است.

اهمیت، جذب و بکارگیری فناوری های جدید در دنیای کنونی توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها برای همه روشن است.

یکی از علل توجه به این فن افزایش رقابت در کیفیت، هزینه ، زمان و به ‌طور کلی بهره ‌وری درعرصه بین‌المل است.

امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) یکی از شاخه های تخصصی است.

این‌زمینه کاری تحولات چشمگیری را دراقتصاد دنیا به ‌وجودآورده ، همچنین این فناوری ها یکی ازسودمندترین بخش‌های اقتصادی درکشورهای مختلف جهان بوده ‌است.

به ‌دلیل هزینه پایین وسه ولت استفاده ‌از اینترنت ارتباط میان کسب و کارهای مختلف به ‌یکدیگر به ‌صورت الکترونیکی ودیگر مزایای قابل‌وصول تسریع شده ‌است.

با گذشت بیش از دو دهه از ورود فناوری ارتباطات و اطلاعات( ICT ) به کشور و گسترش و کاربرد آن در کسب و کار می گذرد متاسفانه آمار های جهانی حاکی از عقب ماندگی ما از سرعت حرکت در زمینه فناوری ارتباطات و اطلاعات است.

مشکلات فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)

ما دراین‌قسمت سعی کرده ‌ایم تابه برخی ازچالش‌ها ومشکلاتی که درعرض این چندسال گریبان‌گیر فناوری ارتباطات و اطلاعات درکشور بوده ، اشاره ‌کنیم:

  • رعایت نکردن استاندارهای تعریف شدهدر تعریف و نیازسنجی پروژه ، استانداردهای فنی، پشتیبانی، نگه داری و توسعه پروژه ها

  • نبودنظام موثر مدیریت دانش در حوزه ICT. نبود یک پایگاه دانش باعث عدم موازی بودن کارها و صرف هزینه بیشترمی شود.

  • عدم مطلوبیت خدمات نرم افزاری و سخت افزاری به دلیل رقابتی نبودن فضای کسب و کار.

  • کمبود نیروی انسانی متخصص در انجام پروژه های نرم افزاری.

  • پایین بودن سطح سواد دیجیتالی جامعه .

  • فقدان بخش مشاوره قوی

  • وجود اشکالات و نقایص فنی و محتوایی در پروژه هایی که ماه یت اطلاع رسانی دارند.

  • ضعف زیرساخت های ارتباطی

  • ضعف زیرساخت های علمی(پایین بودن میزان تولید علم و فناوری در کشور)

با گسترش کاربردهای فناوری اطلاعات و نقش آن در توسعه همه جانبه کشور و به منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوه شی در زمینه علوم فناوری اطلاعات، گروه همگام نت با دارا بودن کادر مجرب و متخصص راهنمای شما در پیاده سازی و اجرای تکنولوژی ICT در شرکت شما می باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر یا سفارش با همکاران ما تماس حاصل فرمایید. همچنین برای خدمات طراحی سایت ، سئو و بهینه سازی نیز می توانید از شرکت همگام نت کمک بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 4]