پسیو شبکه

گروه همگام نت برای برقراری ارتباطات بینقص و موثر و استفاده از حداکثر توان شبکه از روش کابل کشی یا پسیو شبکه ساخت یافته یا Structured Cabling استفاده میکند در ادامه به توضیح این روش می پردازیم.

پسیو شبکه /کابل کشی/تجهیزات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه ، یکی ازبخش های مهم وضروری نصب و راه اندازی شبکه می باشد که در اصطلاح (غیرفعال) یا (passive)  نیز به آن گفته می شود و به خدمات و تجهیزاتی می گویند که هیچگونه نقشی در تولید,ه دایت سیگنال و دیتای عبوری در شبکه ندارد و در واقع پسیو شبکه به خدمات نصب و راه اندازی شبکه و تجهیزات شبکه گفته می شود.

انواع کابل کشی

به طور کلی، اجزاء کابل‌کشی یا پسیو شبکه ساخت‌ یافته به پنج قسمت اصلی تقسیم می شود.
این قسمت ها عبارت اند از:

نقطه ‌ی علامت گذاری (Demarcation point)

منظور از نقطه علامت گذاری، محلی در نزدیکی ساختمان (یا داخل آن) است که کابل‌کشی شرکت مخابرات به پایان رسیده و کابل‌کشی های ارتباطی داخل ساختمان مورد نظر آغاز می گردد.
در واقع در این محل تجهیزات پسیو شبکه نصب می گردد که امکان ارتباط میان شبکه ‌ی ایجاد شدهدر داخل ساختمان و شرکت مخابرات را فراهم می سازد.
این ارتباط می تواند از طریق خطوط تلفن، خطوط اجاره ای یا غیره باشد.

اتاق تجهیزات یا ارتباطات (Equipment or Telecommunication Room)

منظور از اتاق های تجهیزات یا ارتباطات، به اتاق هایی گفته می شود که محل قرار گیری تجهیزات اصلی پسیو شبکه و همچنین تجهیزات مخابراتی می باشد.
کلیه اتصالات اصلی درشبکه ، در این اتاق ها انجام می گیرد.
اغلب به این اتاق ها، اتاق MC یا Main Cross Room نیز گفته می شود.

کابل‌کشی عمودی (Vertical Cabling)

در هر طبقه از ساختمان به اتاقی نیاز است که تجهیزات پسیو شبکه مانند سوییچ شبکه و … در آن قرار گیرد و کل کابل های کشیده شدهدر ساختمان با آن ختم شوند.
این اتاق ها که با نام اتاق ER یا Equipment Room نیز شناخته می شوند، پس از اتاق MC مهمترین محل در ساختمان یا شبکه می باشند.
حال جهت ایجاد ارتباط میان این اطاق ها و اتصال آنها به اتاق MC کابل‌کشی هایی باید انجام پذیرد.
با توجه به ‌اینکه این اتاق‌در طبقات‌مختلفی از ساختمان قراردارند، کابل‌ها باید به ‌صورت عمودی در بین‌ طبقات کشیده ‌شوند.
این نوع کابل‌کشی، به کابل‌کشی عمودی معروف است و مهمترین قسمت پسیو شبکه می باشد.

کابل‌کشی افقی (Horizontal Cabling)

منظور از کابل‌کشی افقی، انجام کابل‌کشی میان تجهیزات داخل اتاق تجهیزات پسیو شبکه و پریزهای شبکه موجود در اتاق های کاری کاربران می باشد.
این کابل‌کشی ، از طریق داکت ها ، ترانک و مسیرهایی که بر روی دیوارها و یا در سطح زمین نصب شده اند و همچنین در بعضی موارد از طریق مسیرهایی که از داخل کف کاذب و یا سقف کاذب عبور میکنند انجام می پذیرد.

محیط کاری (Work Area)

محیط کاری، به محوطه یا اتاقی گفته می شود که تجهیزات کاربران پایانی در آن قرار می گیرد.
منظور از کاربران پایانی، همان کاربران شبکه می باشند که از طریق وسایل و ماشین های مختلف مانند کامپیوترهای رومیزی،لپ تاپ، پرینتر، تلفن و … با بهره گیری از پسیو شبکه ارتباط برقرار می نمایند.
این اتاق (محیط) محل انجام اتصال میان ماشین های کاربران و پریز های شبکه می باشد.

مزایا استفاده از روش کابل کشی یا پسیو شبکه ساخت یافته

ثبات و پایداری

در یک سیستم کابل‌کشی یا پسیو شبکه ساخت‌یافته ، به دلیل رعایت استانداردها و اجرای کابل‌کشی بر طبق اصول و روشهای تعیین شده از سوی سازمانهای استانداردسازی شبکه ، نیازی به ایجاد تغییرات مداوم در ساختار کابل‌کشی نمی باشد و این امر موجب می شود تا این سیستم ثابت مانده و پایداری آن در طی زمان حفظ گردد.

پشتیبانی از تجهیزات سازندگان مختلف

چون در این ساختار، استانداردها تعیین‌کننده ‌ی اصول و روش‌های کار می باشند، هیچ‌گونه تضادو یا ناسازگاری در ساختار این‌سیستم دیده نخواهد شد.
این بدین معناست که شبکه می تواند از تجهیزات پسیو شبکه تولید شده توسط سازندگان مختلف چه تجهیزات نرم افزاری و چه سخت افزاری حمایت نموده و بدون نیاز به تمرکز بر روی یک سازنده خاص یا یک مارک خاص به کار خود ادامه دهد.

سادگی در جابجایی، اضافه کردن و ایجاد تغییر

همانگونه که گفته شد، سیستم کابل‌کشی یا پسیو شبکه ساخت‌یافته ، ازساختاری کاملا منطبق بر استانداردها برخوردار می باشد.
بنابراین در ابتدای طراحی و راه اندازی این سیستم هر گونه تغییر یا جابجایی در شبکه پیش بینی شده و امکان اضافه کردن یا ایجاد تغییرات در آن فراهم میگردد.

سادگی در عیب یابی

چون این ساختار به صورتی کاملا منظم و پسیو شبکه اصولی پیاده سازی می گردد، عیب یابی و کشف خطا نیز در آن بسیار ساده خواهد بود و کافی است که با انجام بررسی های ساده به مشکل مورد نظر دست یافت.

پشتیبانی از کاربردهای آینده

در کابل‌کشی یا پسیو شبکه ساخت‌یافته ، از کاربردهایی که در آینده ممکن است ایجاد شوند مانند کاربردهای چند رسانهای، ویدئو کنفرانسها و غیره به راحتی و بدون نیاز به ارتقاء سیستم پشتیبانی می شود زیرا در همان ابتدا این نیازها پیش بینی می شوند.

جداسازی خطا

در کابل‌کشی یا پسیو شبکه ساخت‌یافته ، شبکه به بلوک هایی تقسیم می شود.
در صورت بروز مشکل هر بلوک به طور جداگانه تست وخطای رخ دادهدر شبکه را کشف و برطرف می گردد.
به عبارت دیگر، خطایی که در یک قسمت رخ میدهدفقط مربوط به همان قسمت می باشدو بر سایر قسمت ها تاثیری ندارد.

کاهش هزینه ها

چون در این نوع پسیو شبکه کلیه مراحل طبق استاندارد انجام می شود، نسبت به سیستم هایی که فاقد استاندارد می باشند، نیازی به صرف هزینه های زیاد بابت بروز مشکل در شبکه یا ایجاد تغییرات در آن نیست.
برای اولین بار سیستم طراحی و راه اندازی می گردد.
پس از این مرحله ، اکثر هزینه ‌ها مربوط به نگه داری تجهیزات می باشد که در قبال سیستم‌های فاقد استاندارد بسیار ناچیز می باشند.

خدمات همگام نت در زمینه پسیو شبکه

تیم متخصص همگام نت در زمینه پسیو شبکه این امادگی را دارد تا با دقت بالا وتوجه به تمام استانداردها واستفاده از قطعات با کیفیت ومعتبر,منطقی ترین واقتصادی ترین راه حل رابراساس نیاز حال و آینده شرکت شما ارائه دهد

 • کابل کشی شبکه
 • کابل کشی تلفن
 • تلفن های ویپ
 • بستن رک
 • طراحی شبکه و نقشه کشی
 • نصب سانترال و تنظیمات مربوط به آن
 • تلفن های تحت شبکه
 • نصب نود
 • نصب پریز
 • نصب کیستون
 • طراحی و استاندارسازی اتاق سرور
 • اتصال یو پی اس
 • نصب سنسورها و تجهیزات هوشمندسازی جهت کنترل شبکه و زیرساخت‌
 • نصب و تنظیمات دوربین های مداربسته
  جهت ارائه خدمات مشاوره ،پشتیبانی وراه اندازی پسیو شبکه با کارشناسان خبره همگام نت ما تماس حاصل فرمایید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]