شبکه های بی سیم و کابلی

شبکه های محلی (LAN) برای خانه و محیط کار می توانند به دو صورت کابلی (Wired) یا بی سیم (Wireless) طراحی گردند. در ابتدا این شبکه ها به روش کابلی با استفاده از تکنولوژی Ethernet طراحی می شدند. اما اکنون با روند رو به افزایش استفاده از شبکه های بی سیم، با تکنولوژی WiFi مواجه هستیم.

در شبکه های کابلی که در حال حاضر بیشتر با توپولوژی ستاره ای بکار می روندبایستی از محل هر ایستگاه کاری تا دستگاه توزیع کننده هاب یا سوئیچ به صورت مستقل کابل کشی صورت پذیرد (طول کابل ازنوع CAT5 نباید از 100 متر بیشتر باشد. در غیر اینصورت از فیبر نوری استفاده میگردد) . تجهیزات به کار رفته از دو نوع غیر فعال یا Passive مانند کابل، پریز، داکت، پچ پنل و یا Active مانند هاب، سوئیچ، روتر، کارت شبکه هستند.

موسسه مه ندسی IEEE استانداردهای 802.3u را برای Fast Ethernet و 802.3ab و802.3z را برای Gigabit Ethernet مربوط به کابلهای الکتریکی و نوری در نظر گرفته است.

شبکه های بی سیم نیز شامل دستگاه مرکزی (Access Point) می باشد که هر ایستگاه کاری می تواند حداکثر تا فاصله 30 متری آن قرار گیرند.

 

شبکه های بی سیم (Wlan) یکی از سه استاندارد ارتباطی WiFi زیر را به کار می برند

● 802.11b اولین استانداردی است که به صورت گسترده بکار رفته است.

● 802.11a سریعتر اما گرانتر از 802.11b می باشد.

● 802.11g جدیدترین استاندارد که شامل هر دو استاندارد قبلی بوده و از همه گرانتر میباشد.

نياز روز افزون به پويايي كارها ، استفاده از تجه يزاتي مانند تلفن همراه ، پيجرها و … بواسطه وجود شبكه هاي بي سيم امكان پذير شده است. اگر كاربر يا شركت يا برنامه كاربردي خواهان آن باشد كه داده و اطلاعات مورد نياز خود را به صورت متحرك در هر لحظه در اختيار داشته باشند شبكه هاي بي سيم جواب مناسبي براي آنها ست.
ه ر دو نوع شبکه های کابلی و بی سیم ادعای برتری نصبت بر دیگری را دارند. اما انتخاب صحیح هر یک با در نظر گرفتن قابلیتهای آنها نصبت به هزینه ، وسعت، امکان انتقال شرکت، امنیت و غیره میسر می باشد.که در ادامه به برخی از  عوامل مقایسه شبکه های کابلی و بی سیم میپردازیم.

 

عوامل مقایسه

در مقایسه شبکه های بی سیم و کابلی می تواند قابلیتهای زیر مورد بررسی قرار گیرد:

● نصب و راه اندازی
● هزینه
● قابلیت اطمینان
● کارائی
● امنیت

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]