ICT چیست ؟

ICT

فناوری اطلاعات و ارتباطات به اختصار فاوا یا ICT عبارتی است که در برگیرنده تمام فناوری‌های پیشرفته‌، نحوه ارتباط و انتقال داده‌ها در سامانه‌های ارتباطی است. این سامانه می‌تواند یک شبکه مخابراتی، چندین کامپیوتر مرتبط با هم و متصل به شبکه مخابراتی، اینترنت و همچنین برنامه‌های استفاده شده در آنها باشد.

به مجموعه سخت افزار، نرم افزار، شبکه و صنایع مرتبط به آنان ، فناوری اطلاعات ( IT ) گفته می شد اما در فناوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) تاکید و محدودیت بر جنبۀ ارتباطی می باشد، بگونه‌ای که فناوری اطلاعات بدون وجود آن امکان ارائه سرویس ها و خدمات را ندارد .

فناوری‌ اطلاعات ‌و ارتباطات، بدون شک تحولات گسترده‌ای را در تمامی عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی بشریت به دنبال داشته و تأثیر آن بر جوامع بشری بگونه‌ای است که جهان امروز به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جامعه اطلاعاتی می‌باشد. گستردگی کاربرد و تأثیرات آن در ابعاد مختلف زندگی امروزی و آینده جوامع بشری به یکی از مهمترین مباحث روز جهان مبدل شده و توجه بسیاری از کشورهای جهان و مجامع علمی معتبر را به خود معطوف کرده است در نتیجه نقش ICT در توسعه و افزایش کارایی دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

تجارت الکترونیکی به عنوان یکی از مباحث مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد تاکید کارشناسان بوده و با سرعت در حال جایگزین شدن تجارت سنتی است و بسیاری از کشورها بهره‌مندی از آن را سرلوحه استراتژیهای بازرگانی خود قرار داده‌اند. خرید و فروش و تبادل هر گونه کالا، خدمات و یا اطلاعات از طریق شبکه‌های رایانه‌ای یا انجام مبادلات تجاری در یک قالب الکترونیکی، از تعاریفی است که برای تجارت الکترونیکی بیان شده است.

فناوری همواره به عنوان یک ابزار بخشی از زندگی ما را تشکیل داده است. اهمیت، جذب و بکارگیری فناوری‌های جدید در دنیای کنونی توسط شرکت‌ها و سازمان‌ها برای همه روشن است. یکی از علل توجه به این فن افزایش رقابت در کیفیت ، هزینه ، زمان و به طور کلی بهره‌وری درعرصه بین‌المل است.

امروزه فناوری اطلاعات و ارتباط یکی از شاخه های تخصصی است. این زمینه کاری تحولات چشمگیری را در اقتصاد دنیا به وجود آورده، همچنین این فناوری‌ها یکی از سودمندترین بخش‌های اقتصادی در کشورهای مختلف جهان بوده است. به دلیل هزینه پایین و سهولت استفاده از اینترنت ارتباط میان کسب و کار های مختلف به یکدیگر به صورت الکترونیکی و دیگر مزایای قابل وصول تسریع شده است.

با گذشت بیش از دو دهه از ورود فناوری ارتباطات و اطلاعات به کشور و گسترش و کاربرد آن در کسب و کار می‌گذرد متاسفانه آمار های جهانی حاکی از عقب ماندگی ما از سرعت حرکت در زمینه فناوری ارتباطات و اطلاعات است. ما در این قسمت سعی کرده‌ایم تا به برخی از چالشها و مشکلاتی که در عرض این چند سال گریبان گیر فناوری ارتباطات و اطلاعات در کشور بوده، اشاره کنیم:

  1. رعایت نکردن استاندارهای تعریف شده در تعریف و نیازسنجی پروژه، استانداردهای فنی، پشتیبانی، نگهداری و توسعه پروژه ها

  2. نبود نظام موثر مدیریت دانش در حوزهICT. نبود یک پایگاه دانش باعث عدم موازی بودن کارها و صرف هزینه بیشتر می‌شود.

  3. عدم مطلوبیت خدمات نرم افزاری و سخت افزاری به دلیل رقابتی نبودن فضای کسب و کار.

  4. کمبود نیروی انسانی متخصص در انجام پروژه های نرم افزاری.

  5. پایین بودن سطح سواد دیجیتالی جامعه.

  6. فقدان بخش مشاوره قوی

  7. وجود اشکالات و نقایص فنی و محتوایی در پروژه هایی که ماهیت اطلاع رسانی دارند.

  8. ضعف زیرساخت های ارتباطی

  9. ضعف زیرساخت های علمی(پایین بودن میزان تولید علم و فناوری در کشور).

با گسترش کاربردهای فناوری اطلاعات و نقش آن در توسعه همه جانبه کشور و به منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوهشی در زمینه علوم فناوری اطلاعات. گروه همگام نت با دارا بودن کادر مجرب و متخصص راهنمای شما در پیاده سازی و اجرای تکنولوژی ICT در شرکت شما می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا سفارش با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

همگام بلاگ