شبکه های بی سیم

شبکه بی سیم همگام نت

شبکه های بی سیم و کابلی:

شبکه های محلی (LAN) برای خانه و محیط کار می توانند به دو صورت کابلی (Wired) یا بی سیم (Wireless) طراحی گردند. در ابتدا این شبکه ها به روش کابلی با استفاده از تکنولوژی Ethernet طراحی می شدند. اما اکنون با روند رو به افزایش استفاده از شبکه های بی سیم، با تکنولوژی WiFi مواجه هستیم.

در شبکه های کابلی که در حال حاضر بیشتر با توپولوژی ستاره ای بکار می روندبایستی از محل هر ایستگاه کاری تا دستگاه توزیع کننده هاب یا سوئیچ به صورت مستقل کابل کشی صورت پذیرد (طول کابل ازنوع CAT5 نباید از 100 متر بیشتر باشد. در غیر اینصورت از فیبر نوری استفاده میگردد) . تجهیزات به کار رفته از دو نوع غیر فعال یا Passive مانند کابل، پریز، داکت، پچ پنل و یا Active مانند هاب، سوئیچ، روتر، کارت شبکه هستند.

موسسه مهندسی IEEE استانداردهای 802.3u را برای Fast Ethernet و 802.3ab و802.3z را برای Gigabit Ethernet مربوط به کابلهای الکتریکی و نوری در نظر گرفته است.

شبکه های بی سیم نیز شامل دستگاه مرکزی (Access Point) می باشد که هر ایستگاه کاری می تواند حداکثر تا فاصله 30 متری آن قرار گیرند.

images (3)

شبکه های بی سیم (Wlan) یکی از سه استاندارد ارتباطی WiFi زیر را به کار می برند:

● 802.11b اولین استانداردی است که به صورت گسترده بکار رفته است.

● 802.11a سریعتر اما گرانتر از 802.11b می باشد.

● 802.11g جدیدترین استاندارد که شامل هر دو استاندارد قبلی بوده و از همه گرانتر میباشد.

نياز روز افزون به پويايي كارها ، استفاده از تجهيزاتي مانند تلفن همراه ، پيجرها و … بواسطه وجود شبكه هاي بي سيم امكان پذير شده است. اگر كاربر يا شركت يا برنامه كاربردي خواهان آن باشد كه داده و اطلاعات مورد نياز خود را به صورت متحرك در هر لحظه در اختيار داشته باشند شبكه هاي بي سيم جواب مناسبي براي آنها ست.
هر دو نوع شبکه های کابلی و بی سیم ادعای برتری نصبت بر دیگری را دارند. اما انتخاب صحیح هر یک با در نظر گرفتن قابلیتهای آنها نصبت به هزینه، وسعت، امکان انتقال شرکت، امنیت و غیره میسر می باشد.که در ادامه به برخی از  عوامل مقایسه شبکه های کابلی و بی سیم میپردازیم.

wifi banner

عوامل مقایسه:

در مقایسه شبکه های بی سیم و کابلی می تواند قابلیتهای زیر مورد بررسی قرار گیرد:

● نصب و راه اندازی
● هزینه
● قابلیت اطمینان
● کارائی
● امنیت

 

در شبکه های کابلی به دلیل آنکه به هر یک از ایستگاههای کاری بایستی از محل سویئچ مربوطه کابل کشیده شود، با مسائلی همچون سوراخکاری ، داکت کشی ، نصب پریز و غیره مواجه هستیم. در ضمن اگر محل فیزیکی ایستگاه مورد نظر تغییر یابد باید کابل کشی مجدد صورت پذیرد.

شبکه های بی سیم از امواج استفاده استفاده میکنند و قابلیت تحرک بالائی را دارا هستند. بنابر این تغییرات در محل فیزیکی ایستگاههای کاری به راحتی امکان پذیر می باشد. و برای راه اندازی آن کافیست که از روشهای زیر بهره برد:
بنابراین میتوان دریافت که نصب و راه اندازی شبکه های کابلی یا تغییرات در آنها، نسبت به شبکه های بی سیم بسیار مشکل تر است.

تجهیزاتی همچون هاب، سوئیچ یا کابل شبکه در شبکه هاب کابلی نسبت به شبکه های بی سیم ارزانتر می باشد. اما در نظر گرفتن هزینه های نصب و تغییرات احتمالی محیطی نیز قابل توجه است.

البته لازم به ذکر است که با رشد روز افزون شبکه های بی سیم ، قیمت تجهیزات بیسیم در حال کاهش است.

تجهیزات کابلی بسیار قابل اعتماد میباشند. دلیل سرمایه گذاری سازندگان از حدود بیست سال گذشته نیز همین است. فقط باید در موقع نصب و یا جابجائی، اتصالات با دقت کنترل شوند.

تجهیزات بی سیم همچون Broadband Router ها مشکلاتی مانند قطع شدن های پیاپی، تداخل امواج الکترومغناظیس، تداخل با شبکه های بی سیم مجاور و غیره را دارند که روند رو به تکامل آن نسبت به گذشته مانند 802.11g  باعث بهبود در قابلیت اطمینان نیز داشته است.

شبکه های کابلی دارای بالاترین کارائی هستند. در ابتدا پهنای باند 10 Mbps سپس به پهنای باندهای بالاتر 100 Mbps و 1000Mbps افزایش یافتند. حتی در حال حاضر سوئیچهائی با پهنای باند 1Gbps نیز ارائه شده است.

شبکه های بی سیم با استاندارد 802.11b حداکثر پهنای باند 11Mbps و با 802.11a و 802.11g پهنای باند 54 Mbps را پشتیبانی می کنند. علاوه بر این کارائی WiFi نسبت به فاصله حساس می باشد

 به دلیل اینکه در شبکه های بی سیم از هوا بعنوان رسانه انتقال استفاده میشود، بدون پیاده سازی تکنیک های خاصی مانند رمزنگاری، امنیت اطلاعات بطور کامل تامین نمی گردد استفاده از رمزنگاری Wired Equivalent Privacy باعث بالا رفتن امنیت در این تجهیزات گردیده است.

نمونه اقدامات تیم مجازی سازی همگام نت در سازمان شما :

  • امکان سنجی برای برقراری شبکه های بی سیم

  • نصب و اجرای نصب دکل های مخابراتی

  • پشتیبانی و نگهداری از تجهیزات وایرلس

  • لینک های ارتباطی مایکروویو