خودروی کوچک شونده

براساس گزارش CNN، با رشد سرگيجه‌آور شهرها، مسافران درون شهری بايد با مشكلاتی دائمی برای تحمل ترافيك‌های روزانه و كمبود جای پارك را تحمل كنند. از اين رو گروهی از مهندسان آلمانی راه‌حلی مبتكرانه را برای رفع اين مشكلات ارائه كرده‌اند: خودروی کوچک شونده قابل انعطاف و برقی كه می تواند مانند خرچنگ‌ها به پهلو حركت كند و برای گنجاندن خود در فضاهای كوچك،‌ ابعاد خود را كاهش دهد.

 

خودروی EO Smart Connecting Car2 طراحی خلاقانه‌ای از شركت روباتيك DFKI در برمن آلمان است، مركزی كه در آن گروهی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری و طراحان به همراه مهندسان الكترونيك طي سه سال گذشته درحال بهبود و تكميل پروژه ريزخودروهای هوشمند بوده‌اند.

اين خودروی کوچک شونده كه اولين بار در سال 2012 معرفي شده‌ و اكنون نسخه‌ای ارتقا يافته از آن رونمايی شده‌است،‌ مانند خودروهای عادی حركت می كند، اما از آنجايی كه هر چرخ موتور مخصوص به خود را دارد،‌ خودرو از توانايی حركت كردن به دو طرف نيز برخوردار است، به اين شكل راننده می تواند خودرو را در مناطق شهری پرجمعيت كه فضاهای پارك كمی در آن وجود دارد،‌ خودروی خود را در فضايی محدود بگنجاند.

به گفته تيمو برنشين مدير اين پروژه،‌ تبديل وضعيت خودرو از حالت حركت عادی به حركت به دو طرف خودرو تنها چهار ثانيه زمان می برد. نمونه آزمايشی اين خودروی برقی از حداكثر سرعت 65 كيلومتر بر ساعت برخوردار است و با يكبار شارژ چهار ساعته باتری می تواند 50 تا 70 كيلومتر مسافت را طي كند. اما توانایی اين دو سرنشينه‌ در كاهش ابعادش به  1.5 متر باعث شده تا سازندگانش نسبت به استفاده از اين خودرو در شهر‌های آينده هيجان‌زده باشند.

به گفته سازندگانش،‌اين خودرو مي‌تواند ابعاد خود را 80 سانتيمتر كاهش داده و به اندازه يك دوچرخه نزديك سازد. به اين شكل مي‌تواند خود را در كوچكترين فضاها نيز بگنجاند. اين كاهش ابعاد به واسطه تا خوردن بخش‌هايی از خودرو انجام می شود. در اين فرآيند محور عقب خودرو روی ريل‌های لغزيده و به محور جلو تبديل می شوند و به اين شكل فضای داخلی خودرو به سمت بالا كشانده می شود، اما در عين حال فضای داخلی همچنان برای سرنشينانش راحت و خوشايند خواهد ماند.

اين مهندسان در تلاشند تا خودروی ابداعی شان براي تردد در شهر‌های آينده قابل‌استفاده باشد. هدف نهایی آنها گنجاندن اين خودرو در سيستم‌های اشتراک گذاری خودرو در شهرها است تا هرزمان كه فردی به خودرو نياز داشت، خود را به نزديك‌ترين ايستگاه رسانده و خودرویی شارژ شده را براي سفر درون شهری تحويل بگيرد.

اين شركت همچنين در تلاش است خودروهای خود را مجهز به سيستم هدايت خودكار و پارك خودكار سازد. بيرنشين وضعيت خودروهای هوشمند را با وضعيت يك دهه گذشته اسمارت‌فون‌ها مقايسه می كند كه طی چند سال از هيچ به حدی فراتر از اشباع رسيده‌اند. به گفته وی تا 10 سال آينده شركت‌های بزرگ از قبيل مرسدس و GM خودروسازی اقدام به توليد خودروهای هوشمند و خودكار خواهند‌كرد.

ارسال دیدگاه